Narastający ruch transportu

Znakiem czasu jest dzisiaj slogan “maksymalna efektywność”. Z pewnością dotyczy on każdej sfery pracy. Szczególnie w transporcie sprowadza się do parametru “jak najwięcej w jak najkrótszym czasie”. W związku z tym na naszych drogach coraz więcej jest pojazdów poruszających się z maksymalnie możliwym obciążeniem w maksymalnie dopuszczalnym zakresie prędkości. Najbardziej widoczne jest to w obszarach ruchu o dużym natężeniu – autostrady, miasta, centra logistyczno/handlowe itp. Niewątpliwie każde „zdarzenie drogowe” z uczestnikiem „wagi ciężkiej” jest bardzo bolesne w skutkach dla każdego uczestnika (bez względu czy dla sprawcy czy ofiary). Dlatego każdy krok (nawet mały) w kierunku poprawy bezpieczeństwa poruszania się pojazdów „ciężkich” jest ważny.

Zalety systemu Top Drive

z pewnością dodatkowe zawieszenie pneumatyczne TOP DRIVE wprowadza kilka korzystnych modyfikacji do układu pracy zawieszenia. Przede wszystkim są one efektem pracy poduszek pneumatycznych  które współpracują z oryginalnym zawieszeniem pojazdu. Po pierwsze system ma korzystny wpływ na trakcje i kontrolę maksymalnie obciążonego pojazdu. Jest to bardzo ważne przy manewrach wyprzedzania, hamowania awaryjnego, omijania przeszkody na drodze czy poruszania się po krętych lub nierównych drogach. Po drugie poprawia komfort i bezpieczeństwo kierowania maksymalnie obciążonego pojazdu.

 

Można wskazać 4 podstawowe aspekty za to odpowiedzialne :

  • przejęcie części obciążeń mechanicznych przez system pneumatyczny (przeniesienie zakresu pracy układu standardowego w obszar niższych obciążeń)

  • wygładzenie charakterystyki pracy zawieszenia poprzez tłumienie zmian w systemie

  • podniesienie pojazdu maksymalnie obciążonego. Minimalizuje to możliwość kontaktu elementów karoserii lub zawieszenia z podłożem

  • możliwość skorygowania rozkładu mas ładunku (o ile nie jest równomierny)

Skąd “biorą się” te zalety

Wspomniane zalety systemu Top Drive są ze sobą powiązane i wzajemnie oddziałują na siebie. Bezsprzecznie ich sumarycznym efektem jest lepsza kontrola nad maksymalnie obciążonym pojazdem gdyż :

  • Pneumatyczne poduszki Top Drive neutralizują „uderzeniowe” zmiany obciążeń zawieszenia (np. dziury, krawężniki).  Skraca to czas braku kontaktu koła z podłożem

  • Dodatkowo poduszki Top Drive efektywnie tłumią standardowe zmiany pracy zawieszenia. Niewątpliwie wygładza to charakterystykę pracy oraz poprawia kontakt kół z podłożem. Efektem jest poprawa kontroli i prowadzenia pojazdu

  • Wygładzenie charakterystyki pracy dodatkowo wpływa na odczuwalny komfort długich podróży . Korzystnie wpływa to na kondycję i koncentracje kierowcy

  • Poprzez efekt podniesienia maksymalnie obciążonego pojazdu – zyskujemy dodatkowy „zapas” pracy standardowego zawieszenia na sytuacje awaryjne. Oczywiście np. gwałtowne hamowanie, czy gwałtowny skręt drastycznie zbliża elementy zawieszenia do położeń krańcowych a karoserii do podłoża. Każdy dodatkowy margines w tym względzie może dać nam szansę uniknięcia poważnych konsekwencji takich sytuacji.

  • Podnosząc maksymalnie obciążone auto zyskujemy bardziej efektywna pracę standardowego systemu zawieszenia. Pracuje one nijako w zakresie „mniejszych obciążeń” – tym samym bardziej efektywnie.

  • Z uwagi na “odciążenie” układu mechanicznego poprzez poduszki TOP DRIVE pracuje on dłuższy czas z niższymi obciążeniami  (mniejsze zużycie)

  • Dzięki niezależnej regulacji ciśnienia w poduszkach możemy wyrównywać nacisk kół danej osi na podłoże. To bardzo ważne szczególnie przy hamowaniu awaryjnym

  • Możliwość szybkiego przywrócenia standardowych parametrów pracy zawieszenia przy przejazdach pojazdu „na pusto” . Brak efektu przesztywnienia zawieszenia (poprzez zmniejszenie ciśnienia w układzie do 0,5 atm)

  • Dodatkowo manometry systemów TOP DRIVE są źródłem informacji dla kierowcy o stanie „załadunku” pojazdu. Wynika to z faktu, że ciśnienie jest wprost zależne od obciążenia. Tym samym kierowca zyskuje świadomość kiedy pojazd może być „przeładowany”

Odczuwalny Komfort

Oczywiście każdy z opisanych powyżej aspektów ma wpływ na stopień kontroli kierowcy nad maksymalnie obciążonym pojazdem. Dodatkowo efekt ten nasila się przy podróży po drogach niskiej jakości (zmian warunków pracy zawieszenia jest dużo). Dlatego dla kierowcy ma to kolosalne znaczenie gdyż poprawia komfort poruszania się takim pojazdem. Bezsprzecznie ma to wpływ na zmęczenie długą trasą “za kółkiem”. W związku z tym poprawia się bezpieczeństwo – gdyż kierowca mniej zmęczony “walką z pojazdem” ma ogromna szansę nie popełnić ciężkich w skutkach pomyłek. Dodatkowo jego reakcji powinny być szybsze a “współpraca” z innymi użytkowaniami dróg bardziej płynna i kulturalna. W przeciwieństwie do innych form “modyfikacji” zawieszenia – w przypadku Top Drive – dotyczy to również sytuacji jazdy “na pusto” Reasumując – zalety dodatkowego systemy Top Drive wpływają na bezpieczeństwo poruszania się po drogach pojazdów maksymalnie obciążonych.

Zalety systemu – integracja z oryginalnym zawieszeniem

Omawiając zalety systemu Top Drive nie możemy zapomnieć o podstawowej zasadzie projektowania naszego systemu Top Drive. Jego montaż nie może naruszać w najmniejszym stopniu struktury oryginalnego zawieszenia pojazdu. Dlatego mamy ponad 500 rożnych wersji systemów w katalogu. Niestety dla nas oznacza to ogromną pracę przy każdym nowym zestawie – ale jesteśmy wierni tej zasadzie.

 

Do najważniejszych aspektów związanych z montażem Top Drive należą :

  • każdy z naszych systemów jest dokładnie dopasowany do konkretnego modelu pojazdu. Oznacza to że jego montaż wykorzystuje jedynie fabryczne otwory i mocowania technologiczne. W żaden sposób nie ingerujemy w standardowy system zawieszenia i nie zmieniamy jego parametrów fabrycznych (w przeciwieństwie do wielu „zestawów uniwersalnych”)

  • proces montażu jest intuicyjny a systemy są kompletne. Wszystko co jest niezbędne do instalacji znajduje się w zestawie. Każdy system ma instrukcje krok po kroku a w razie wątpliwości oferujemy pomoc techniczną dystrybutora lub producenta.

  • montaż systemu jest odwracalny – co oznacza, że system możemy zdemontować wracając bez problemów do fabrycznej wersji zawieszenia. Demontaż przywraca fabryczne parametry zawieszenia pojazdu (bez żadnych śladów montażu Top Drive)

  • prostota konstrukcji (wynikająca z wiedzy, badań i doświadczenia) oraz jakość wykonania systemów Top Drive powoduje ich niezawodną i prawidłową pracę przez wiele lat. Każdy z naszych systemów ma 12 miesięczną gwarancję. Jednak prawidłowo zamontowany i uzytkowany pracować będzie bezawaryjnie przez wiele długich lat.